Marina Baboi a început perfect sezonul în aer liber la atletism. La sfârşitul acestei săptămâni, sportiva de la SCM Gloria Buzău a reuşit să câştige patru titluri naţionale la campionatele ce s-au desfăşurat pe Stadionul “Nicolae Dobrin”
din Piteşti. Vinerea trecută, buzoianca a câştigat titlul de campioană naţională universitară la 100 de metri şi totodată şi Cupa României, trofeu care s-a acordat din nou pentru prima dată după 1989.
A doua zi, Marina şi-a adăugat în palmares alte două medalii de aur, de data aceasta în proba de 200 de metri şi, de asemenea, trofeul Cupei României.
Cu timpii de 11.58 s şi respectiv 24.24 s, Marina Baboi a reuşit să scoată baremul care îi dă dreptul de participare la Campionatele Europene de Tineret (U23) din Suedia, de la Gavle, în perioada11-14 iulie, dar şi la Jocurile Europene de la MINSK din 21-28 iunie, competiţie ce se doreşte a fi o “olimpiadă” europeană!
Până atunci, pentru eleva profesoarei Doina Voinea, urmează Internaţionalele României de la Cluj Napoca, la finalul acestei săptămâni.
Sâmbătă, 27 septembrie 2025, ora 14:30, la Shopping City Buzău (parter, zona CCC), părinţii şi copiii sunt invitaţi la lansarea instalaţiei urbane „Moşteniri Invizibile”. Evenimentul aduce în atenţia comunităţii proiectul SIGUR – „Părinţi pregătiţi, copii fericiţi”, înscris la Semimaratonul Buzău 21K.În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,
Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile.
Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului
Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.
/iliesta1.jpg)
/gloria2.jpg)
/imagerie1.jpg)

/luceafarul-buzau-696x438.jpg)