Din nou în elita minifotbalului românesc

48 de echipe s-au confruntat weekend-ul trecut, la Oradea, în prima competiţie oficială de minifotbal din acest an. Este vorba despre Supercupa României, care a avut şi criteriu de calificare la turneul final al Campionatului Naţional care se va desfăşura

 în perioada 1-4 iulie la Râmnicu Vâlcea.

Reprezentanta Diviziei de Buzău, AS FC Buzău a făcut parte din Grupa H alături de Arsenal Inel II Constanţa şi Safe Goals Trofeo Maestrelli Iaşi.

Buzoienii au debutat cu o victorie la turneul de la Oradea, 2-0, în faţa celor de la Safe Goals Trofeo Maestrelli, Bobe şi Cazan fiind cei doi marcatori. A urmat confruntarea pentru ocuparea primei poziţii în clasament, cea cu Arsenal Inel II.  Cum la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 1-1, Cazan marcând pentru echipa noastră, câştigătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Din păcate, Bălan şi Bobe au ratat de la punctual cu var şi FC Buzău s-a calificat în şaisprezecimile de finală, de pe locul secund.

Aici, Bălan şi Compania au făcut o partidă perfectă în faţa celor de la IEK Deva, de care au dispus la scor de neprezentare, 3-0, golurile fiind marcate de Bobe, A. Rădulescu şi Bălan.

În optimi, FC Buzău a întâlnit campioana naţională en-titre şi cea care avea să câştige Supercupa - Nova Vita Târgu Mureş. După o partidă aprig disputată, ardelenii s-au impus cu scorul de 2-1, Bobe reuşin să reducă din diferenţă pe final. Să spunem că tot Bobe a nimerit transversala, la scorul de 0-0.

În altă ordine de idei, echipa manageriată de Daniel Constantin a fost nevoită să dispute două meciuri de calificare pentru a prinde un loc la turneul final al Campionatului Naţional de la Râmnicu Vâlcea. În primul dintre acestea, buzoienii au pierdut la limită, 2-3, în faţa gălăţenilor de la Ajax Dulcisimo. Pentru FC Buzău au marcat Cazan şi Bobe. 

În meciul decisiv, împotriva sibienilor de la ACS Pro Fotbal, echipa noastră a reuşit să marcheze în primul sfert de oră de două ori prin Bobe, însă adversarii, nemulţumiţi de arbitraj, s-au retras de pe teren astfel că din punct de vedere statistic, scorul oficial a devenit 3-0.

În altă ordine de idei, prin calificarea la turneul final al Campionatului Naţional, ASFC Buzău readuce judeţul nostru în elita minifotbalului românesc.

Supercupa României a fost câştigată de Nova Vita Târgu Mureş care a învins în finala arbitrată de brigada buzoiană Cristi Fliter – Cezar Ionescu, pe Glissando Timişoara, după executarea loviturilor de departajare, la finalul timpului regulamentar scorul fiind 1-1.

 

AS FC Buzău

Preşedinte: Mihai Negoiţă

Manager: Daniel Ionel Constantin

Lotul de jucători: Cosmin Gheorghe Andrei, Gabriel Bobe, Florin Mădălin Cazan, Daniel Poteraşu, Andrei Goicea, Alin Cosmin Iacob, Ştefan Leu, Daniel Mihalcea, Cristian Mădălin Oprea, Mădălin Marian Puşcă, Alin Rădulescu, Marian Bogdan Scarlat, Adrian Ionuţ Simion, Cătălin Vasilescu.

Antrenor-jucător: Georgian Alin Bălan

 

De-a lungul timpului…

- În 2006 s-a organizat prima competiţie de minifotbal în judeţul Buzău sub numele de Divizia de Buzău, ajungând azi la cea de-a cinsprezecea ediţie;

-În 2007, prima participare a campioanei Diviziei de Buzău, la Campionatul Naţional;

-În 2011, echipa Consiliului Judeţean a obţinut, la Timişoara, titlul de campioană naţională;

-Divizia de Buzău ocupă locul 6 în clasamentul competiţiilor organizate la nivel naţional (53 de campioane)

 
 
 

Atletism

După ce diverse evenimente extrasportive au amânat momentul, iată că ziua cea mare a sosit în sfârșit. Pe data de 23 iunie, pe faleza frumos amenajată în comuna Berca, elevii din Berca,Unguriu, Cândești și Cozieni s-au întrecut la alergat, după ce cu două luni în urmă jucaseră fotbal

Citește mai departe...
Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile. 

 „Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

„Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

Thumbnail Închiriez apartament cu 2 camere, bloc Istriţa, etaj 5 din 10, preţ negociabil Relaţii la tel:...
Thumbnail „Drumul Doamnei Neaga” este denumirea unei competiţii naţionale de cilcloturism, care va avea loc, în...
Thumbnail Săptămâna Geoparcurilor Europene se sărbătoreşte anul acesta în perioada 18 mai – 2 iunie 2024, în cele...
Thumbnail Cea de-a XIX-a ediţie a evenimentului anual buzoian „Festivalul Buzău Iubeşte Teatrul” va debuta pe 25 mai şi...
Thumbnail Consiliul Judeţean Buzău a lansat o nouă campanie de promovare a obiectivelor turistice, dar şi a...

Local Breaking News

Clip de prezentare a județului Buzău filmat de campionii Kemayo și Stoica

Unele dintre cele mai cunoscute atracții ale jucețului, prezentate de ambasadori inediți. Este vorba despre Freddy Kemayo și Bogdan Stoica, două nume cu greutate ale artelor marțiale. Campionii mondiali au mers la Vulcanii Noroioși, Tabăra de Sculptură Măgura și Muzeul Județean, locații în care au filmat secvențe din clipul ce promovează gala Dynamite Fighting Show.

Citește mai departe...

Publicitate

 

 

 

 

 

 

 

 
IMAGE
Ilie Stan, antrenorul Gloriei Buzău: “Am avut oferte, dar nu am vrut să plec”
Miercuri, 15 Aprilie 2020
Ilie Stan (52 de ani) a fost un antrenor curtat în ultimele luni. Principalul echipei SCM Gloria Buzău a avut oferte de la mai multe cluburi, din... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Gloria, stop joc în acest sezon
Joi, 14 Mai 2020
- Primele șase echipe din Liga 2 merg în play-off cu punctele obținute în 24 de etape înjumătățite; - Echipele de pe locurile 7-18, printre... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Despre IMAGERIA MENTALĂ şi dezvoltarea acestei calităţi
Luni, 20 Mai 2024
Un saritor cu prajina sta minute in sir in fata liniei de start si se concentreaza, in timp ce publicul asteapta nerabdator saritura. Intrebat de ce... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
,,Sunt pe viaţă fanul tău!”, imnul Gloriei Buzău (versuri)
Sâmbătă, 04 Mai 2019
Imnul SCM Gloria Buzău a fost lansat oficial în cadrul unei conferinţe de presă, susţinută la sediul clubului din Crâng. Prezenţi au fost –... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Luceafărul Buzău, la a treia promovare în Liga I la futsal!
Luni, 01 Iunie 2020
Futsalul a devenit foarte popular la Buzău în ultimii ani. Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” nu e doar fieful echipelor de hadbal de primă... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE