Fostul jucător al Gloriei Buzău, George Timiş, cel mai tânăr locotenent de Miliţie

Probabil puţini cunosc faptul că la vârsta de 19 ani fostul jucător al Gloriei Buzău, George Timiş, devenea cel mai tânăr locotenent de Miliţie. Datorită evoluţiilor remarcabile în 1987 fotbalistul buzoiana fost înregimentat de Dinamo Bucureşti unde a lucrat sub comanda lui Mircea Lucescu

 avându-i coechipieri printre alţii pe Rednic, Andone, Cămătaru, Mateuţ şi Lupu. În cariera sa, Timiş care a fost şi component al lotului naţional de tineret a mai jucat la Victoria Bucureşti, Flacăra Moreni, FC Argeş şi la câteva echipe din ţările arabe.

Primii paşi în fotbal i-a făcut când avea 10 ani la sugestia antrenorului său de la atletism, Alexandru Medvediuc. Tainele sportului rege le-a desluşit cu ajutorul regretatului tehnician, Gheorghe Linţă care totodată a fost şi cel mai bun prieten al său după cum mărturiseşte George Timiş. Acesta împreună cu alţi jucători tineri şi de perspectivă precum Ilie Stan şi Viorel Ion a fost promovat la echipa mare a Gloriei Buzău de antrenorii Ion Ioniţă şi Gheorghe Constantin.

Din Crâng, Timiş a ajuns la Victoria deşi era dorit şi de Steaua. Aflat cu lotul naţional de tineret în capitală, jucătorul buzoian a ieşit la o plimbare iar la un moment dat s-a trezit lângă el cu un colonel de Miliţie pe nume Matei. Acesta i-a spus să-l însoţească într-un restaurant şi după ce au intrat în separeu a scos din servietă o hârtie punându-l pe tânărul fotbalist sa semneze. Era de fapt contractul de joc cu Victoria Bucureşti.

,,Cu vreo lună înainte eu fusesem în biroul colonelului Marin Bărbulescu, cel care răspundea de echipă şi am zis că mă mai gândesc. Numai că fiind copil,tovarăşul colonel Matei m-a îmbârligat repede şi aşa am semnat. După aceea am mers la Buzău pentru clarificarea situaţiei dar între timp pe fir intrase şi Steaua dispusă să facă orice numai să mă transfere. Într-o zi Valentin Ceauşescu l-a trimis pe unul dintre oamenii săi de încredere, Tică Dănilescu la Buzău să discute cu prim-secretarul de partid. La vremeea aceea era Cotoi căruia Dănilescu i-a spus că dacă vreau să fac facultate mă bagă şi la I.A.T.C.dar numai să merg la Steaua” povesteşte Timiş.

Chiar dacă apucase să semneze cu Victoria nu era o problemă şi asta deoarece Valentin Ceaşescu putea rupe acel contract în orice clipă, susţine fostul jucător.

În cele din urmă, Timiş a plecat cu noua sa echipă Victoria într-un cantonament în Germania primind ,,bonus” gradul de locotenent.
Cu două zile înainte de începerea campionatului a primit ordin să se prezinte la clubul Dinamo.
,,Când am fost anunţat că trebuie să merg acolo am rămas blocat. Cum adică să mă prezint la Dinamo,am întrebat eu. Mi s-a răspuns că sunt locotenent şi trebuie să execut ordinele aşa că nu am avut încotro. Chiar dacă era o echipă cu mari pretenţii nu mi-a fost greu să mă adaptez. Trebuie să recunosc că am avut şi baftă mare.Când spun asta mă refer la faptul că Rednic, Andone, Orac, Cămătaru, Mateuţ, Mihăescu şi Lupu m-au primit ca pe un prieten ajutându-mă încă din prima clipă. Astfel mi-a fost mult mai uşor să mă integrez la Dinamo unde am petrecut o perioadă frumoasă”, îşi aminteşte George Timiş.

După aceea s-a transferat la Flacăra Moreni, formaţie cu care a jucat în Cupa U.E.F.A. împotriva lui F.C.Porto. Timiş a revenit apoi acasă la Buzău lucru care se întâmpla în 1990. Nu a stat decât un an deoarece a acceptat o ofertă de la un club din Tunisia unde a plecat împreună cu antrenorul Valentin Cramer. Şi cum prima dragoste nu se uită niciodată, Timiş a mai ,,decălecat” odată în Crâng iar prestaţiile sale nu au trecut neobservate astfel că F.C. Argeş a pus ochii pe atacantul buzoian şi după îndelungi negocieri s-a prerfectat transferul. Asta se întâmpla în 1996 când pe lângă bani clubul Gloria s-a ales şi cu un autoturism Dacia.

"Îmi amintesc că s-a tot negociat suma de transfer deoarece conducerea clubului buzoian cerea foarte mult. Era un personaj la Gloria căruia i se spunea Vulturul care deşi nu semna nicio hârtie avea întotdeauna atât primul cît şi ultimul cuvânt de spus. Nimic nu se făcea făra el. Până la urmă s-a bătut palma şi ştiu că în afară de bani cei de la F.C. Argeş au oferit clubului din Crîng şi o Dacie”, spune Timiş.

Pentru echipa piteşteană a evoluat un an şi jumătate iar după un meci pe teren propriu câştigat cu 3-0 şi în care a marcat un gol,Timiş a fost abordat de ,,Luceafărul huilei”, Miron Cozma care i-a propus un transfer la Jiul Petroşani însă conducerea clubului din Trivale nici nu a vrut să audă aşa ceva. De la F.C.Argeş, George Timiş a plecat în Kuweit la formaţia campioană, Salmya antrenată de Alexandru Moldovan.

(Adrian SOARE)

Atletism

După ce diverse evenimente extrasportive au amânat momentul, iată că ziua cea mare a sosit în sfârșit. Pe data de 23 iunie, pe faleza frumos amenajată în comuna Berca, elevii din Berca,Unguriu, Cândești și Cozieni s-au întrecut la alergat, după ce cu două luni în urmă jucaseră fotbal

Citește mai departe...
Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile. 

 „Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

„Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

Thumbnail Clădirea Spitalulului Județean de Urgență Buzău va fi consolidată și reabilitată termic cu bani...
Thumbnail Stațiunea Sărata Monteoru poate dispune, începând chiar din acest an, de un nou punct de atracție pentru...
Thumbnail Consiliul Județean Buzău organizează  în perioada 23 Februarie - 8 Martie 2024, la Centrul Muzeal I.C....
Thumbnail În perioada 15-18 februarie 2024, Consiliul Județean Buzău participă la Târgul Național de Turism al...
Thumbnail Consiliului Judeţean Buzău a fost postat pe site-ul instituţiei anunţul prin care Asociaţiile...

Local Breaking News

Clip de prezentare a județului Buzău filmat de campionii Kemayo și Stoica

Unele dintre cele mai cunoscute atracții ale jucețului, prezentate de ambasadori inediți. Este vorba despre Freddy Kemayo și Bogdan Stoica, două nume cu greutate ale artelor marțiale. Campionii mondiali au mers la Vulcanii Noroioși, Tabăra de Sculptură Măgura și Muzeul Județean, locații în care au filmat secvențe din clipul ce promovează gala Dynamite Fighting Show.

Citește mai departe...

Publicitate

 

 

 

 

 

 

 

 
IMAGE
Ilie Stan, antrenorul Gloriei Buzău: “Am avut oferte, dar nu am vrut să plec”
Miercuri, 15 Aprilie 2020
Ilie Stan (52 de ani) a fost un antrenor curtat în ultimele luni. Principalul echipei SCM Gloria Buzău a avut oferte de la mai multe cluburi, din... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Gloria, stop joc în acest sezon
Joi, 14 Mai 2020
- Primele șase echipe din Liga 2 merg în play-off cu punctele obținute în 24 de etape înjumătățite; - Echipele de pe locurile 7-18, printre... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Despre IMAGERIA MENTALĂ şi dezvoltarea acestei calităţi
Joi, 10 Februarie 2022
Un saritor cu prajina sta minute in sir in fata liniei de start si se concentreaza, in timp ce publicul asteapta nerabdator saritura. Intrebat de ce... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
,,Sunt pe viaţă fanul tău!”, imnul Gloriei Buzău (versuri)
Sâmbătă, 04 Mai 2019
Imnul SCM Gloria Buzău a fost lansat oficial în cadrul unei conferinţe de presă, susţinută la sediul clubului din Crâng. Prezenţi au fost –... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Luceafărul Buzău, la a treia promovare în Liga I la futsal!
Luni, 01 Iunie 2020
Futsalul a devenit foarte popular la Buzău în ultimii ani. Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” nu e doar fieful echipelor de hadbal de primă... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE