După ce în urmă cu o săptămână buzoienii au “picat” examenul de pe teren propriu contra harghitenilor de la AFK Cszikszereda (0-1), sorții i-au surâs în sfârşit formaţiei din Crâng. A fost 2-1 cu Viitorul Pandurii Târgu-Jiu (2-1), al patrulea succes
consecutiv penttru Gloria, trei în campionat şi unul în Cupa României.
Meciul, putem spune că a început de la 0-1, după ce Darius Buia deschidea scorul cu un șut de la 18 metri din poziție centrală. Ceea ce anunţa un meci alt meci infernal pentru amfitrioni, disputat pe teren propriu. În plus, cinci minute mai târziu, Ludușan are ocazia majorării scorului, dar Rareş Şerban intervine excelent dovedind că, chiar dacă s-a aflat la al doilea meci în Liga 2, tehnicienii buzoieni se pot baza şi în continuare pe el.
Treptat, Gloria revine în joc. Mai întâi, Tucaliuc și Chică-Roșă își reglează tirul, cu execuții care ocolesc poarta adversă. Insistența ofensivă a buzoienilor va da roade în minutul 22, după ce o centrare foarte bună de pe stânga a lui Pațurcă este reluată cu capul de Ciobanu în plasă. De remarcat faptul că, deși aflat ăntre adversari, atacantul buzoian a direcționat foarte bine balonul lângă bara din dreapta, făcând practic imposiilă intervenția goalkeeper-ului advers.
Minutul 25 aduce o nouă fază fierbinte în careul gorjean – Ciprian Petre centrează foarte bine din corner de pe stânga, Nedelea apare nemarcat și reia cu capul, dar balonul lovește bara din dreapta. După trei tentative nereușite, buzoienii obțin un penalty la duelul din partea stângă a careului, dintre Nedelea și Lixandru. Cel care îți asumă execuția este Cosmin Tucaliuc, care transformă fără emoții în dreapta portarului și aduce Gloria în avantaj.
Ultimile zece minute ale reprizei sunt și cele mai antrenante. Chică-Roșă desfată puținii spectatori prezenți la meci cu o cascadă de driblnguri, dar după șase astfel de execuții nu mai găsește resurse de finalizare și ia portarul la țintă. Aplauze din tribune smulge și coechipierul său Pațurcă, al cărui șut cu efect de la 18 metri ocolește de puțin stâlpul din dreapta. După ce atacantul Ciobanu șutează puternic peste poartă, din poziție favorabilă, ultima fază scoate în prim-plan un reflex senzațional al tânărului portar Șerban, care respinge în bară la o lovitură de cap trimisă din apropiere de un adversar. Repriza se termină cu avantaj minim, dar meritat , pentru elevii antrenorului Ilie Stan.
A doua parte a jocului a fost mult mai săracă în faze de poartă. Deși impulsionate de cei doi antrenori, ambii la final „îngălbeniți” de arbitrul partidei, cele două echipe au găsit resurse din ce în ce mai puține de a se apropia de poarta adversă. Mai periculoasă a fost tot Gloria Buzău, cu câteva contraatacuri purtate în viteză, dar fără luciditate la finalizare. După ce Stoica trage mult peste poartă în minutul 70, ultimul minut aduce o dublă mare ocazie la poarta experimentatului Denis Rusu – în urma unui contraatac-fulger, Nedelea trage din careu în portarul advers. La cornerul ce a urmat, Ioniță reia incredibil cu capul singur de pe linia careului de 6 metri, dar balonul trece la o palmă peste poartă. Un nou contraatac al Gloriei îl aduce de această dată pe Stoica în poziție de finalizare, dar șutul său din poziție centrală, de la 18 metri, este bine respins de portarul advers de lângă bara din stânga.
Se termină 2-1, un important balon de oxigen pentru jucătorii Gloriei Buzău, pe care îi așteaptă sâmbătă un duel inedit cu o nou-promovată, Fotbal Club Comuna Recea. O echipă deloc comodă, care și-a format obiceiul de a face surprize și de a marca multe goluri. Până atunci, buzoienii ocupă a opta poziție în ierarhia competiției și pleacă cu prima șansă în disputa de sâmbătă.
SCM GLORIA BUZĂU – VIITORUL PANDURII TG. JIU 2-1 (2-1)
Au marcat:Ciobanu (22), Tucaliuc (35-penalty) / Darius Buia (4)
Cartonașe galbene:Nedelea, Chică-Roșă, Ilie Stan / Oroș, Copaci, Chiorean, Șerbănescu, Flavius Stoican
SCM GLORIA BUZĂU: Șerban, Pîrvulescu, Ioniță, Toma,Nedelea, Roșu, Pațurcă (Perju), Ciobanu (Ignat), C. Petre (Ghinga), Tucaliuc (Huiban), Chică-Roșă (Stoica) Antrenor: Ilie Stan
VIITORULPANDURII: Rusu, Prejmerean (Ciul), Lixandru, Oroș, Copaci,Chiorean (Enache),Cioiu (Băican), Șerbănescu, Buia (Bădăuță), Dragu, Ludușan (Paraschiv) Antrenor: Flavius Stoican
Au arbitrat:Claudiu Marcu (Constanța), Cosmin Bojan (Tg.Mureș) și Doru Lucaciu (Cluj-Napoca)
Observatori:Ionuț Borcan (Ploiești) și Ștefan Donciu (Sf. Gheorghe)
(Articol: Florian NECULAI / Foto: Aurelian Trifan)
Marina Baboi, campioana națională în probele de 60, 100 și 200 metri, are în palmares până la vârsta de 21 de ani, 178 de medalii dintre care 133 sunt de aur.
Potrivit raportului semestrial al Consiliului Judeţean Buzău privind activitatea de soluţionare a petiţiilor în perioada ianuarie – iulie 2020, în perioada menţionată s-au înregistrat 64 de petiţii. Dintre acestea, 45 petiţii au fost de competenţa Consiliului Judeţean Buzău,
Proiectul de dezvoltare ambiţios, privind extinderea reţelei de alimentare cu gaze naturale în zonele rurale, cel mai complex pe care îl poate cunoaşte judeţul Buzău după 1990, a făcut, zilele trecute, noi paşi importanţi.
Viitorul Consiliu Judeţean va avea un administrator public după ce aleşii judeţeni şi-au dat acordul pentru înfiinţarea funcţiei respective. Acesta se va ocupa de relaţia cu instituţiile statului şi de alte sarcini care îi vor fi delegate direct de către viitorul preşedinte al Consiliului Judeţean.