Ce bulan! Gloria Buzău, debut în Liga 2, tot în faţa unei nou-promovate, Csikszereda Miercurea Ciuc

În urmă cu câteva minute, la sediul Federaţiei Române de Fotbal a avut loc tragerea la sorţi a calendarului competiţional al Ligii 2 “Casa Pariurilor”, ediţia 2019-2010. Noul sezon al eşalonului doi începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020.

 

Din postura de nou promovată, SCM Gloria Buzău va debuta pe propriul teren, în faţa unui adversar aflat în aceeaşi postură, dar care a solicitat să dispute primul meci în deplasare, este vorba despre Csikszereda Miercurea Ciuc.

Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfăşoară până pe 7 decembrie, atunci când are loc etapa a 21-a, adică a doua a returului. În acest interval sunt programate şi două etape intermediare, pe 16 octombrie (etapa 12) şi 13 noiembrie (etapa 17). Partea a doua a sezonului debutează pe 22 februarie 2020, cu etapa a 22-a, şi se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 38-a. În această perioadă sunt programate tot două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 29) şi 13 mai (etapa 35).

Până atunci să urăm success elevilor lui Ilie Stan în amicalul de gală pe care îl susţine în această după amiază, de la orele 18.00, la Centrul Naţional de Fotbal Buftea, în compania israelienilor de la Hapoel Haifa.

 

TURUL CAMPIONATULUI

 

Etapa 1 - 03 august 2019

Rapid Bucureşti - SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna - Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara - CS Mioveni
CSM Reşiţa - Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea - Sportul Snagov
FC Argeş - Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti - Petrolul Ploieşti
UTA Arad - Dunărea Călăraşi

 

Etapa a 2-a - 10 august 2019

SSC Farul Constanţa - Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti - UTA Arad
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara - SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov - FC Argeş
Universitatea Cluj - Luceafărul Oradea
CS Mioveni - CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti - Concordia Chiajna

 

Etapa a 3-a - 17 august 2019

Concordia Chiajna - SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara - Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa - Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea - CS Mioveni
FC Argeş - Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău - Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti - Ripensia Timişoara
UTA Arad - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi - Petrolul Ploieşti

 

Etapa a 4-a - 24 august 2019

SSC Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara - UTA Arad
Sportul Snagov - Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj - SCM Gloria Buzău
CS Mioveni - FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu - Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti - CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti - ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna - Turris-Oltul Turnu Măgurele

 

Etapa a 5-a - 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele-SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara-Concordia Chiajna
CSM Reşiţa-Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea-Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş-Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău-CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti-Universitatea Cluj
UTA Arad-Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi-Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti-FK Csikszereda Miercurea Ciuc

 

Etapa a 6-a - 07 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara-Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov-Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj-UTA Arad
CS Mioveni-Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu-SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti-FC Argeş
Rapid Bucureşti-Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna-CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele-ASU Politehnica Timişoara

 

Etapa a 7-a - 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara-SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa-Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea-Concordia Chiajna
FC Argeş-Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău-Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti-Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad-CS Mioveni     
Dunărea Călăraşi-Universitatea Cluj     
Petrolul Ploieşti-Sportul Snagov     
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-Ripensia Timişoara

 

Etapa a 8-a - 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa-Ripensia Timişoara
Sportul Snagov-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj-Petrolul Ploieşti
CS Mioveni-Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu-UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti-Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti-SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna-FC Argeş
Turris-Oltul Turnu Măgurele-Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara-CSM Reşiţa

 

Etapa a 9-a - 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa-SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea-ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş-Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău-Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti-Rapid Bucureşti
UTA Arad-Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi-Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti-CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara-Sportul Snagov

 

Etapa a 10-a - 05 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa-Sportul Snagov
Universitatea Cluj-Ripensia Timişoara
CS Mioveni-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu-Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti-Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti-UTA Arad
Concordia Chiajna-Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele-SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara-FC Argeş
CSM Reşiţa-Luceafărul Oradea

 

Etapa a 11-a - 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea-SSC Farul Constanţa
FC Argeş-CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău-ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti-Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad-Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi-Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti-Daco-Getica Bucureşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara-CS Mioveni
Sportul Snagov-Universitatea Cluj

 

Etapa a 12-a - 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa-Universitatea Cluj
CS Mioveni-Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu-Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti-Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna-Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele-UTA Arad
ASU Politehnica Timişoara-Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa-SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea-FC Argeş

 

Etapa a 13-a - 19 octombrie 2019

FC Argeş-SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău-Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti-CSM Reşiţa
UTA Arad-ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi-Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti-Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara-Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov-Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj-CS Mioveni

 

Etapa a 14-a - 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa-CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu-Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti-Sportul Snagov
Rapid Bucureşti-Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele-Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara-Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa-UTA Arad
Luceafărul Oradea-Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş-SCM Gloria Buzău

 

Etapa a 15-a - 02 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău-SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti-FC Argeş
UTA Arad-Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi-CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti-ASU Politehnica Timişoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara-Concordia Chiajna
Sportul Snagov-Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj-Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni-Pandurii Târgu Jiu

 

Etapa a 16-a - 09 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa-Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti-CS Mioveni
Rapid Bucureşti-Universitatea Cluj
Concordia Chiajna-Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele-Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa-Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea-Dunărea Călăraşi
FC Argeş-UTA Arad
SCM Gloria Buzău-Metaloglobus Bucureşti

 

Etapa a 17-a - 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti-SSC Farul Constanţa
UTA Arad-SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi-FC Argeş
Petrolul Ploieşti-Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara-ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov-Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj-Concordia Chiajna
CS Mioveni-Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu-Daco-Getica Bucureşti

 

Etapa a 18-a - 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa-Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti-Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna-CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele-Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara-Sportul Snagov
CSM Reşiţa-Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea-FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeş-Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău-Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti-UTA Arad

 

Etapa a 19-a - 23 noiembrie 2019

UTA Arad-SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi-Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti-SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc-FC Argeş
Ripensia Timişoara-Luceafărul Oradea
Sportul Snagov-CSM Reşiţa
Universitatea Cluj-ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni-Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu-Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti-Rapid Bucureşti

 

(Sursă program: liga2.prosport.ro)

 

 

Atletism

Marina Baboi a început perfect sezonul în aer liber la atletism. La sfârşitul acestei săptămâni, sportiva de la SCM Gloria Buzău a reuşit să câştige patru titluri naţionale la campionatele ce s-au desfăşurat pe Stadionul “Nicolae Dobrin”

Citește mai departe...
„CUPA SATELOR” a demarat şi la Buzău

„CUPA SATELOR” a demarat şi la Buzău

Dedicată copiilor U13 din satele şi comunele României, competiţia care a debutat pe 1 octombrie este organizată de Federaţia Română de Fotbal prin Asociaţiile Judeţene de Fotbal, în parteneriat cu Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale.

COPIII “GENERALULUI”, ÎN FAZA PE JUDEŢ

COPIII “GENERALULUI”, ÎN FAZA PE JUDEŢ

O nouă etapă din competiţia “Cupa Satelor“ s-a desfăşurat vineri, pe terenul de la Merei. Dacă în prima grupă echipa din Valea Râmnicului câştigase grupa E şi implicit calificarea la faza judeţeană, de acesată dată elevii profesorului Claudiu Ionescu au fost cei care au triumfat.

Lanurile şi Zărneşti, la pas,  Limpeziş şi Săgeata, cu emoţii

Lanurile şi Zărneşti, la pas, Limpeziş şi Săgeata, cu emoţii

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Buzău a programat miercuri sferturile de finală ale fazei judeţene a Cupei României, două echipe obţinând calificarea în semifinale la pas şi alte două cu emoţii.

Consiliul Judeţean Buzău -

Şedinţa ordinară

a lunii octombrie, 2019

 

Proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării în şedinţa ordinară din data de 31 octombrie 2019

Thumbnail CSA RONIN DYN BUZAU, avându-l ca preşedinte pe Sempai Gabi Frăţilă, a fost gazda unui...
Thumbnail Veşti excelente de la Palatul Copiilor Buzău. Voicu Teodor – Mihnea, elev al cercului de şah...
Thumbnail Luni, 6 mai, la Buzău a avut loc a doua întâlnire regională din cadrul noului proiect al Şcolii...
Thumbnail Imnul SCM Gloria Buzău a fost lansat oficial în cadrul unei conferinţe de presă, susţinută la...

Local Breaking News

Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” va fi preluată de Primăria Buzău

În şedinţa de săptămâna trecută, consilierii locali municipali au aprobat solicitarea transmiterii Sălii Sporturilor “Romeo Iamandi” din domeniul public al statului şi din Administrarea Ministerului şi Sporturilor prin Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret, în domeniul public al Primăriei Buzău.

Citește mai departe...

Publicitate

 

 

 

 

 

 

 

 
IMAGE
Ion Viorel, reconfirmat în funcţia de... blatist
Marți, 29 Ianuarie 2019
După cum se ştie, fostul antrenor al defunctei FC Gloria Buzău, Viorel Ion, a fost suspendat din sport pentru doi ani pentru trucarea unor meciuri... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
„Cocalar de Buzău”, o marcă a fotbalului buzoian recunoscută de TAS
Joi, 12 Octombrie 2017
Buzăul s-a instalat definitiv pe lista ruşinii, după ce de curând Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, în Elveţia, a dat un... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Fostul jucător al Gloriei Buzău, George Timiş, cel mai tânăr locotenent de Miliţie
Vineri, 08 Septembrie 2017
Probabil puţini cunosc faptul că la vârsta de 19 ani fostul jucător al Gloriei Buzău, George Timiş, devenea cel mai tânăr locotenent de... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
„Eu cred că Dumnezeu le-a aşezat aşa cum a trebuit”
Luni, 14 Ianuarie 2019
Lideră în seria I - SCM Gloria Buzău s-a reunit săptămâna trecută în vederea pregătirii sezonului de primăvară. Fără înfrângere în... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Marina Baboi şi Ovidiu Ionescu, sportivii anului la SCM Gloria Buzău! Handbalul feminin, cea mai...
Vineri, 28 Decembrie 2018
Sportul buzoian a cunoscut în 2018 un adevărat moment de cotitură, bifând unul dintre cei mai buni ani din istoria recentă. Acest lucru n-ar... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE